REZULTATE OLIMPIADA JUDETEANA DE CHIMIE

ELEVI CALIFICATI LA FAZA NATIONALA A OLIMPIADEI DE CHIMIE AN SCOLAR 2010-2011

În ziua de 16.01.2011, şcoala noastră a fost gazda Olimpiadei de Chimie, faza judeţeană. Am fost reprezentaţi de 12 elevi de la clasele VIII-X, astfel: Drăghici Maria Andreea ( clasa a VIII-a, prof. Elena Niţă), Toma Ioana, Marinică Bogdan, Tănase Liviu, Petrescu Tiberiu, Raţă Theodor ( clasa a IX-a, prof. Gabriela Istrate), Ilie Maria Alexandra, Deacu Bogdan, Milea Diana, Buzoianu Diana ( clasa a X-a, prof. Ioana Istrate). Subiectele propuse spre rezolvare au avut un grad ridicat de dificultate, necesitând eforturi deosebite din partea elevilor.

În urma evaluării lucrărilor, rezultatele obţinute au fost foarte bune. Astfel, din cei zece elevi care vor reprezenta judeţul Ialomiţa la faza naţională, jumătate sunt elevii noştri: Drăghici Maria, Tănase Liviu, Raţă Theodor, Ilie Maria, Deacu Bogdan. În afara elevilor calificaţi pentru faza naţională, ceilalţi au ocupat locuri meritorii, concretizate în premii şi menţiuni, astfel că, la fiecare an de studiu la care am avut participanţi, primele locuri au fost ocupate de către elevii noştri. Aceste rezultate sunt consecinţa efortului susţinut  pe care elevii noştri l-au depus sub îndrumarea profesorilor lor.

Îmbucurător este şi faptul că am obţinut rezultate bune la gimnaziu, ceea ce ne face să credem că dispunem de o ,,pepinieră” de unde pot fi selectaţi elevi care vor realiza şi în continuare performanţe foarte bune. Totodată, merită aplaudaţi şi elevii de liceu care, prin participarea la astfel de concursuri şi cu astfel de rezultate, îşi vor defini clar o opţiune pentru calea de urmat către învăţământul superior.

Tuturor elevilor participanţi le adresăm FELICITĂRI pentru rezultatele obţinute, iar celor calificaţi la faza naţională, MULT SUCCES !

NR CRT NUME SI PRENUME ELEV CLASA PROFESOR INDRUMATOR
1 DRĂGHICI MARIA VIII NIŢĂ ELENA
2 TANASE LIVIU IXB ISTRATE GABRIELA
3 RAŢĂ THEODOR IXA ISTRATE GABRIELA
4 ILIE MARIA XB ISTRATE IOANA
5 DEACU BOGDAN XB ISTRATE IOANA

Lasa un mesaj