Clubul de robotică

 Echipa Evolution CNMV a luat ființă în anul 2019, la inițiativa a 5 tineri ambitioṣi, în vederea participării la competiția FIRST Tech Challenge România. Aceasta competiție presupune construirea unui robot autonom, diferit în fiecare an, care să depășească obstacolele sezonului respectiv. Pe langa partea tehnică a lucrurilor, provocarea este ca membrii echipei să deprindă abilități în strânsă corelație cu munca în echipă, lucrul pe task-uri, spiritul și abilitățile antreprenoriale, inițiativa și rezolvarea de probleme, voluntariatul. Echipa noastră își ghidează activitatea sub viziunea de a susține un nou mod de învățare a științelor teoretice, prin metoda descoperirii, prin activități practice și prin lucrul în grup. Pentru că ne dorim ca vestea despre existența echipei noastre de robotica să ajungă la cat mai multe persoane, am creat propriul site al Evolution, care poate fi accesat prin linkul www.evolutionrobotics.eu. Acesta conține informații cuprinzătoare despre membrii echipei, meciuri demonstrative și competiții, activitatea noastră de zi cu zi, precum și multe alte lucruri pe care vă invităm să le descoperim împreună.