Arhiva din categoria ‘Concursuri’

CONCURSUL NAȚIONAL DE MATEMATICĂ „GHEORGHE MIHOC”

Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Slobozia, împreună cu Societatea de Ştiinţe Matematice din România – filiala Ialomiţa şi Inspectoratul Şcolar al Judeţului Ialomiţa, organizează cea de a XX-a ediţie a Concursului Național de Matematică „Gheorghe Mihoc”. Concursul se va desfăşura în perioada 28 – 30 martie 2014 la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Slobozia, b-dul Unirii nr. 10. Fondul de premii, asigurat de Primăria mun. Slobozia, se ridică la suma de 12000 lei.

Înscrierea la concurs se face prin fax la nr. 0243216259 sau prin mail la adresa cn_mv_slobozia@yahoo.com, cnmv.slobozia@gmail.com  până la data de 21 martie 2014.

Programul concursului:

–          sosirea participanţilor – vineri, 28 martie 2014;

–          şedinţa tehnică – vineri, 28 martie 2014, ora 19:00;

–          deschiderea oficială – sâmbătă, 29 martie 2014, ora 8:30;

–          desfăşurarea probei – sâmbătă, 29 martie, între orele 9:30 – 12:30;

–          corectarea lucrărilor – sâmbătă, 29 martie 2014, între orele 14:00 – 19:00;

–          festivitatea de  premiere – sâmbătă, 29 martie 2014, ora 19:30;

–          plecarea participanţilor – duminică, 30 martie 2014.

REZULTATELE CONCURSULUI NAŢIONAL DE CREAŢIE LITERARĂ/ESEU ” MIHAI EMINESCU ”, Ediția a V-a, 2014

REZULTATE CONCURS M.EMINESCU, 2014

Regulamentul Concursului Național de Creație Literară/ Eseu „Mihai Eminescu”, ediția a V-a

CONCURSUL EMINESCU 2014

Concursul de lectură „POVEŞTILE CANGURULUI”, 22 noiembrie 2013

TABEL NOMINAL – POVESTILE CANGURULUI 2013-2014

Noi premii KIWANIS pentru elevii CNMV

Clubul ”Kiwanis” București a organizat Concursul de Eseuri ”Iordan Chimet”. Juriul Concursului format din Daniel Cristea-Enache, Constantin Stănescu, Alexandru Sahighian a decis ca elevilor STANCIU ANDREEA și BACHEȘ ANDREI, din clasa a XII-a A, să li se acorde PREMIUL I. Premiul constă într-o vacanță în Franța, la invitația unor membri Kiwanis din această țară.

prof. Loredana Stan

REZULTATELE CONCURSULUI NAȚIONAL DE MATEMATICĂ „GHEORGHE MIHOC”, EDIȚIA A XIX-a

Nr.

crt.

NUME

CLS

ȘCOALA

LOCALITATE

PROFESOR

REZULTAT

  1.  

CEACÂREANU FILIP

IX

Colegiul Național “MihaiViteazul”

Ploiești

Vasile Dorin

I

  1.  

NEAGU ROBERT

IX

Colegiul Național   “B.P.Hașdeu”

Buzău

Enescu Bogdan

II

  1.  

CHIRIAC ANDREEA

IX

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Călărași

Petre Ninel

III

  1.  

COMANICI CODRUȚA

IX

Colegiul Național  “Grigore Moisil”

Urziceni

Păunescu Constantin

MENȚIUNE

  1.  

DANCIU ANDRA

IX

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Mărgărit Marian

MENȚIUNE

  1.  

MOCANU DIANA

IX

Colegiul Național “Sf. Sava”

București

Țena Marcel

MENȚIUNE

  1.  

POPESCU ANDREEA

IX

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Papacu Nicolae

MENȚIUNE

  1.  

ANTONIE-IORDACHE  IONUȚ

VII

Școala Gimnazială “George Enescu”

Sinaia

Tudor Simona

I

  1.  

GHEORGHE ALINA

VII

Școala Gimnazială „I.H.Rădulescu”

Urziceni

Drăghici Constantin

II

  1.  

TURCEA ADRIAN

VII

Şcoala Gimnazială nr. 3

Slobozia

Dinu Răzvan

III

  1.  

BÂRA ANDREI

VII

Școala Gimnazială „I.H.Rădulescu”

Urziceni

Drăghici Constantin

MENȚIUNE

  1.  

BARBU ANDREI

VII

Școala Gimnazială „I.H.Rădulescu”

Urziceni

Drăghici Constantin

MENȚIUNE

  1.  

MARIN BOGDAN

VII

Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu”

Călărași

Iordache Camelia

MENȚIUNE

  1.  

VOINEA EDUARD

VII

Şcoala Gimnazială Sf. Vasile

Ploiești

Pana Tatiana

MENȚIUNE

  1.  

ZECHERU DANIELA

VIII

Colegiul Național “Al. I. Cuza”

Ploiești

Mogoș  Carmen

I

  1.  

CHIREA MIRUNA MARIA

VIII

Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”

Călărași

Ruse Gabriela

II

  1.  

HRISTESCU ANDREI

VIII

Şcoala Gimnazială nr. 3 Slobozia

Slobozia

Dinu Sorana

III

  1.  

DINU SABINA

VIII

Şcoala Gimnazială nr. 3 Slobozia

Slobozia

Dinu Sorana

MENȚIUNE

  1.  

NICOARĂ CĂTĂLINA

VIII

Școala Gimnazială „I.H.Rădulescu”

Urziceni

Bulancea Marin

MENȚIUNE

  1.  

PISCAN IOANA

VIII

Şcoala Gimnazială Aurel Vlaicu

Feteşti

Nicolescu Ion

MENȚIUNE

  1.  

SAVA ȘTEFAN

VIII

Școala Gimnazială „I.H.Rădulescu”

Urziceni

Stanciu Roxana

MENȚIUNE

  1.  

LĂCĂTUŞ ANDREEA

VIII

Şcoala Gimnazială nr. 3

Slobozia

Dinu Sorana

MENȚIUNE

  1.  

CIUBOTARU ALEXANDRA

X

Colegiul Național “Sf. Sava”

București

Andronache Marian

I

  1.  

BIRSAN ANDREI

X

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Ploiești

Simion Radu

II

  1.  

ICATOIU COSMIN

X

Colegiul Național   „Al. Vlăhuță”

Râmnicu Sărat

Ambrinoc  Costică

III

  1.  

GAE SILVIU

X

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Popescu Marcel

MENȚIUNE

  1.  

ICHIM MARINA

X

Colegiul Național “Sf. Sava”

București

Andronache Marian

MENȚIUNE

  1.  

ILIE VLAD

X

Liceul Teoretic “Anghel Saligny”

Cernavodă

Vasile Daniela

MENȚIUNE

  1.  

ROSU OCTAVIAN

X

Colegiul Național „I.L.Caragiale”

Ploiești

Vasile Emil

MENȚIUNE

  1.  

DRAGAN RELU

XI

Colegiul Național   B.P.Hașdeu”

Buzău

Enescu Bogdan

I

  1.  

ȚUȚUIANU ANA MARIA

XI

Colegiul Național „Barbu Știrbei”

Călărași

Marinache Dan

II

  1.  

VASILACHE TEODOR

XI

Liceul Teoretic “Anghel Saligny”

Cernavodă

Vasile Daniela

III

  1.  

ION DANIELA

XI

Colegiul Național   “B.P.Hașdeu”

Buzău

Enescu Bogdan

MENȚIUNE

  1.  

RADU CRISTIANA

XI

Colegiul Național „Barbu Știrbei”

Călărași

Constantin Irina

MENȚIUNE

  1.  

CUSTURĂ MIHAI

XI

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Stere Sorin

MENȚIUNE

  1.  

DRĂJNEANU DIANA

XII

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Papacu Nicolae

I

  1.  

POPINA SEBASTIAN MARIUS

XII

Colegiul Național   “B.P.Hașdeu”

Buzău

Tirlea Violeta

II

  1.  

JERCAIANU ALEXANDRU

XII

Colegiul Național   “B.P.Hașdeu”

Buzău

Enescu Bogdan

III

  1.  

POJER MIHAI

XII

Colegiul Național  “Grigore Moisil”

Urziceni

Păunescu Constantin

MENȚIUNE

  1.  

DAVIN RODICA

XII

Colegiul Național   “B.P.Hașdeu”

Buzău

Enescu Bogdan

MENȚIUNE

  1.  

MIHAILESCU ELENA

XII

Colegiul Național „I.L.Caragiale”

Ploiești

Vasile Emil

MENȚIUNE

  1.  

TATU DANIELA

XII

Colegiul Național “Mihai Viteazul”

Slobozia

Popescu Marcel

MENȚIUNE

Concursul Matematica-Informatică “Grigore Moisil” Editia a VIII-a, Urziceni, februarie 2013

Sâmbătă 2 februarie2013 aavut locla Urziceni, Concursul Naţional de Matematică-Informatică “Grigore Moisil”, ediţia a VIII-a, organizat de Colegiul National „Grigore Moisil” Urziceni, Inspectoratul Şcolar Judeţean Ialomiţa şi de Asociaţia „Grigore Moisil”. La concurs au participat peste 100 de elevi din judeţele Dolj, Dâmboviţa, Ialomiţa, Timiş şi din municipiul Bucureşti. S-au acordat câte trei premii şi trei menţiuni pentru fiecare an de studiu, începând de la clasa a VIII-a până la clasa a XII-a.

La secţiunea matematică locul întâi a fost ocupat de judeţul Ialomiţa, rezultat datorat în mare parte prestaţiei de excepţie a elevilor liceului nostru:

Nume şi prenume

Clasa

Premiu

Profesor îndrumător

Popescu Andreea

Clasa a IX-a B

Premiul I

Papacu Nicolae

Drăjneanu Diana

Clasa a XII-a A

Premiul I

Papacu Nicolae

Custură Mihai

Clasa a XI-a A

Premiul al II-lea

Stere Sorin

Tatu Daniela

Clasa a XII-a B

Menţiune

Popescu Marcel

 

REZULTATELE CONCURSULUI „SMART”

REZULTATELE OBŢINUTE DE ELEVII

COLEGIULUI NATIONAL „MIHAI VITEAZUL” SLOBOZIA

LA CONCURSUL ”SMART”

 

DISCIPLINA NUMELE ŞI PRENUMELE ELEVULUI CLASA PREMIUL OBŢINUT PROFESOR ÎNDRUMATOR
ENGLEZĂ MATEI DARIUS
V
I
DESPA DAN
TONT VLAD
V
I
DESPA DAN
RADUTA SEBASTIAN
V
I
DESPA DAN
CULTURĂ GENERALĂ CALINCU VLAD
VI
I
TENDER CRISTINA
PAUN RAUL
VI
I
TENDER CRISTINA
POPAZU ANDREI
VI
I
TENDER CRISTINA

Elevii au obtinut 100p.

UNIVERS EMINESCIAN


Vineri, 18 ianuarie 2013, s-a desfăşurat la Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea” Ialomiţa manifestarea UNIVERS EMINESCIAN, derulată în cadrul proiectului educaţional încheiat de Colegiul Naţional ”Mihai Viteazul” în parteneriat cu INSPECTORATUL ŞCOLAR IALOMIŢA, CONSILIUL JUDEŢEAN IALOMIŢA, CENTRUL CULTURAL UNESCO „IONEL PERLEA” IALOMIŢA, BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ „ŞTEFAN BĂNULESCU” IALOMIŢA, CASA CORPULUI DIDACTIC IALOMIŢA. S-a celebrat împlinirea a 163 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu, prin organizarea festivităţii de premiere a Concursului Interjudeţean de Creaţie Literară/Eseuri „ Mihai Eminescu”, ediţia a IV-a şi prin susţinerea unui moment artistic de către elevi ai Colegiul Naţional ”Mihai Viteazul” Slobozia.

Galeria foto completă

Rezultatele Concursului „Mihai Eminescu”, ediția a IV-a

REZULTATELE

CONCURSULUI  INTERJUDEȚEAN DE CREAŢIE LITERARĂ/ESEU

 ”MIHAI EMINESCU”

Ediția a IV-a, 2013

 

ESEU

Nr.crt. Numele și prenumele elevului Rezultatul obținut clasa Școala de proveniență
1. IONESCU CĂTĂLINA II XIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
2. LASCU ALEXANDRA III XIIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
3. MOREA DIANA III XIIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
4. STOICESCU ANDREEA menţiune XIIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
5. Fux Lorena, Miclăuș Maria-Luiza, Babici Anca, Revnic Romana premiu special XG Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare
6. Pop Roxana, Buzilă Carmen premiu special XG Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare

 

POEZIE

Nr.crt. Numele și prenumele elevului Rezultatul obținut clasa Școala de proveniență
1. NENCIU ALEXANDRA II XI A Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
2 STANCIU ANCUŢA ANDREEA II X Colegiul Naţional „Vladimir Streinu”
Găeşti – Dâmboviţa
3. STANCIU ANDREEA III XIA Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
4 PODEANU MIHAELA-ANDREEA menţiune X Colegiul Național “Fraţii Buzeşti” Craiova, jud.Dolj
5. PROHNIŢCHI ELENA premiu special XI Liceul Academiei de Ştiinţe al Moldovei, Chişinău
6. NIŢĂ MARIA- CAMELIA premiu special X Colegiul Național “Gib. Mihăescu” Drăgăşani, jud. Vâlcea

 

PROZĂ

Nr.crt. Numele și prenumele elevului Rezultatul obținut clasa Școala de proveniență
1. CĂCIULĂ JENY II IX F Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
2. PENCU SILVIA II XII F Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
3. IONESCU CĂTĂLINA III XIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
4. APETRII TORA-DANIELA III XIIC Liceul Tehnologic “Axiopolis” Cernavodă, jud.Constanţa
5. PROHNIŢCHI ELENA III XI Liceul Academiei de Ştiinţe al Moldovei, Chişinău
6. ROŞU ANDREEA menţiune X Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
7. CIPU MARIA menţiune XIF Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
8. PETRE ALEXANDRA menţiune IX F Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
9. MĂCHIŢĂ OANA menţiune IX F Colegiul Național “ Mihai Viteazul” Slobozia
10. TIMAR B. CSONGE-BERNADETTE premiu special XI Liceul Teoretic “Nagy Mozes ” Târgu Secuiesc, jud. Covasna
11. MUŞAT ALESSANDRA-IOANA premiu special XA Liceul Tehnologic “Axiopolis” Cernavodă, jud.Constanţa
12. NIŢĂ MARIA- CAMELIA premiu special X Colegiul Național “Gib. Mihăescu” Drăgăşani, jud. Vâlcea

 

Festivitatea de premiere va avea loc vineri, 18 ianuarie 2013, ora 14, la Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea „Slobozia